Mao Rădulescu: ”Și la seniori, și la copii 2008, am pierdut din neatenție”

Cu cei mari am jucat la Măgurele, liderul campionatului – ne așteptam la un meci greu, însă trebuie să spun că am fost surprins de jocul bun al tinerilor din Dobroești.

Am condus cu 1-0, prin Lupescu, după care același Lupescu ratează câteva ocazii clare, Și cum ratările se răzbună, că așa este în fotbal, pe o greșeală a noastră gazdele egalează chiar pe finalul primei reprize. Am dominat și în mitanul secund, iar același ratangiu de frunte, Lupescu, s-a jucat cu situațiile clare. Și în loc să avem noi 2-1, poate și mai mult, s-a făcut 3-1 pentru gazde, din pricina greșelilor personale și a unui penalty corect acordat. În final, Lupescu a mai înscris o dată, însă tabela a rămas favorabilă celor de la Măgurele, scor 3-2.

Cam același scenariu s-a petrecut și la Grupa 2008 – am fost minute întregi la cârma jocului, cel puțin în mitanul secund nu i-am lăsat să iasă din jumătatea lor, dar au fost momente când am obosit și noi, iar oaspeții ne-au dat goluri fără să ne dăm seama când și cum. Mi-a plăcut golul echipei noastre, marcat de Huțuleac, din alergare, la colțul lung – și în runda trecută a înscris la fel, ceea ce înseamnă că n-a fost nimic întâmplător, ba chiar aș spune că astfel de execuții nu le întâlnești la tot pasul. Am pierdut cu 1-3, însă jocul nostru s-a ridicat la înălțimea pretențiilor mele…