Să ne bucurăm de victorie,însă jocul a avut de suferit!

Articole Handbal Accesări: 1443

Handbalistele noastre Junioare II au câștigat și în fața adversarelor de la CT Media, cu 29-22, însă trebuie să recunoaștem că meciul între cele două semicercuri

a fost mult mai disputant, decât o arată scorul. Vreau să subliniez din start că oaspetele din Sala Unirea din Dobroești au abordat întâlnirea cu mult curaj, cu determinare și cu o mare concentrare – și le-a ieșit, pentru că Lixandru, Tudor, Vasile, Enache, Nejloveanu sau Iancu au atacat în valuri, găsind multe culoare în apărarea gazdelor. Iar în apărare au fost extrem de mobile, punând la grea încercare fetelei antrenoarei Dana Strat, care au jucat cu o viteză în minus. De altfel, am remarcat o oarecare oboseală la handbalistele noastre, care au cărat ceva mai greu mingea pe semicercul advers, permițând Mediei să se țină scai pe tabelă, ba uneori chiar să și conducă. Dar atunci când au accelerat, cum s-a întâmplat între minutele 24 și 30, situația a arătat altfel, jocul nostru a-nflorit, iar scorul a revenit la o anumită normalitate. Vreme de 6 minute, Unirea a marcat de cinci ori, iar adversarele doar de două, situația la pauză fiindu-ne favorabilă, la un gol distanță: 12-11! În mitanul secund, scenariul s-a repetat, am redus din nou viteza, n-am mai găsit spațiul porții, iar apărarea a devenit la fel de visătoare ca la-nceput: 15-13 Media, apoi 16-15 și 21-20, în minutul 52, un minut fatal pentru oaspetele noastre! Din acel moment, Media n-a mai găsit poarta noastră decât o singură dată până la final, pe când fetele noastre au punctat de nouă ori! După meci, antrenoarea Unirii, Dana Strat, ne spunea că astfel de meciuri le întăresc pe fete – poate are dreptate doamna Strat, dar astăzi Media a fost gata, gata, să ne bată și să producă o mare surpriză! Și ar fi reușit, dacă oaspetele ar fi crezut mai mult în șansa lor, dacă n-ar fi început să rateze prea mult, pe final de meci, trădând și o condiție fizică destul de precară. Fetele noastre au evoluat sub nivelul lor obișnuit și semnalul a fost tras cu o rundă în urmă, la meciul din Giulești, unde Unirea a făcut doar egal cu Rapidul. Se apropie Turneul Final al Speranțelor și trebuie reparat moralul, condiția fizică și ce mai crede antrenoarea că trebuie șlefuit. În partida de astăzi, mi-au plăcut trei fete – Karina Dordea, pentru incisivitatea de pe extremă, apoi Mădălina Sandu, care a jucat perfect la coordonare, și Larisa Orodel, o handbalistă formidabilă la linia de 9 metri, greu de oprit și mereu surprinzătoare în acțiunile ei. ACS Unirea Dobroești – CT Media București 29 – 22 (12-11) UNIREA: Alina Ghiță 1, Daria Nițanu 2, Raisa Arghirescu 1, Cristiana Petre 6, Daria Grigore 2, Karina Dordea 2, Camelia Cercel 2, Andreea Mihăilă 5, Mădălina Sandu 3, Larisa Orodel 5