Unirea Dobroești, cel mai mare număr de puncte din toate grupele!

Unirea Dobroești, cel mai mare număr de puncte din toate grupele!

Gata, s-au încheiat meciurile din cele patru Grupe ale Speranțelor, iar acum așteptăm cu mare interes Turneul Final.

Echipa noastră, Unirea Dobroești și-a luat la revedere de la proprii suporteri cu o victorie împotriva oaspetelor de la CSȘ Sf. Gheorghe, scor 39 – 36, un succes de care nu se-ndoia nimeni, însă conturat ceva mai greu, din pricina deciziei antrenoarei Dana Strat de a folosi o formula de joc inedită. De altfel, Dana ne-a obișnuit cu surprize de acest gen la mai toate partidele de până acum, obiectivele domniei sale fiind unele cu bătaie mai lungă, față de punctele puse în joc. Sigur, și acestea au fost importante, că ne-au asigurat accesul în Turneul Final, dar antrenoarea și-a dorit să construiască o echipă, poate chiar două, cu care să atace sezonul competițional viitor. De altfel, despre strategia Danei Strat vom mai vorbi, chiar cu antrenoarea însăși, însă după Turneul Final al Speranțelor. Să mai adaug că Unirea a-ncheiat această grupă cu cel mai mare număr de puncte, 27, din toate celelalte trei, ba chiar și cu cel mai mare număr de goluri marcate, 312! În meciul de astăzi, mai bine de 7-8 handbaliste titular au fost trecute la odihnă, antrenoarea dorind să impulsioneze rezervele, să le dea șanse și timp de joc mai mult, să le motiveze și, mai ales, să le responsabilizeze. Unirea a avut în teren două handbaliste născute 2005, alte 10 sportive de 2003 și doar patru jucătoare de 2002. Și, culmea, toate jucătoarele de pe semicerc, 14 la număr, au reușit să-și înscrie numele pe lista marcatoarelor. Mi-au plăcut mult Raisa Arghirescu, apoi Camelia Cercel, Larisa Odorel și Daria Nițanu, fete care au avut un plus de determinare dar și o mai bună eficacitate, pe tabela de scor. ACS Unirea Dobroești – CSȘ Sf Gheorghe 39 – 36 (20-18) UNIREA: Alina Ghiță 1, Raisa Arghirescu 6, Rebeca Filip 2, Daria Grigore 2, Karina Dordea 2, Camelia Cercel 5, Mădălina Sandu 2, Daria Nițanu 4, Larisa Odorel 4, Adriana De Bonis 1, Andreea Tiță 3, Cristina Mincu 3, Sarah Iordan 1, Alina Ștefan 3 Revenim la Turneul Final al Speranțelor și spunem că el va avea loc în perioada 5-9 iunie, Federația urmând să stabilească cât de curând și locul disputării competiției. La start vom avea opt echipe: – CSH Art Galați și LPS Piatra Neamț, din Grupa 1 – Unirea Dobroești și Rapid București, din Grupa 2 – CSȘ Petroșani și ACS Leu Giarmata, din Grupa 3 – CS Seini și CSȘ Viitorul Cluj, din Grupa 1 La Turneul Final se vor forma două grupe, prin tragere la sorți, după următoarea grilă: Grupa I – L1, L1, L2, L2 (adică două locuri unu, din grupe diferite, și două locuri doi) Grupa II – L1, L1, L2, L2 Vor fi două semifinale, după care avem finalele, pe 9 iunie, fază în care am vrea să regăsim și echipa noastră.

 


Tipărire   Email

Articole din aceeasi categorie